روزنامه «جوان» در ادامه نوشت: در بیشتر کشورها مدرک دکتری یکی از ملزومات اصلی برای اشتغال در دانشگاه است. این مدرک مقدمه ای است برای قدم گذاشتن در جهانی از پژوهش های مستقل. تز دکتری شاهکار فکری هر فرد است، ماحصل کار دانشجو در همکاری نزدیک با استاد راهنمایش. پیش نیازهای اخذ مدرک دکتری در کشورها، دانشگاه ها و حتی در رتبه های مختلف تفاوت های زیادی با هم دارد. بعضی از دانشجویان، نخست دو سال را صرف کار روی مدرک یا دیپلم دوره فوق لیسانس می کنند. بعضی از آنان حقوقی دریافت می کنند و برخی دیگر در این راه باید پول هم بدهند. بعضی دانشجویان دکتری فقط به پژوهش مشغول می شوند و بعضی مکلفند کلاس ها و آزمون هایی را هم بگذرانند و بعضی نیز ملزم می شوند به دانشجویان مقاطع پایین تر تدریس کنند. متن یک تز در ریاضیات ممکن است چند ده صفحه باشد و در تاریخ، بیشتر از صدها صفحه و تازه فارغ التحصیلان دکتری ممکن است در حوالی ۲۰ سالگی شان باشند یا جان به لب رسیدگانی بالای ۴۰ سال.

یکی دیگر از چیزهایی که بسیاری از دانشجویان دکتری در آن مشترکند، نارضایتی است. بعضی از آن ها کارشان را «برده داری» توصیف می کنند. کار در هفت روز هفته، ۱۰ ساعت در روز، با دستمزد پایین و دورنماهای نامشخص، ویژگی شایع این مقطع است. نالیدن دانشجوهای دکتری چیز جدیدی نیست، اما ظاهراً معضل اصلی در سیستم هایی نهفته است که دکترای پژوهشی – نظری عرضه می کنند (دکترای حرفه ای – کاربردی در حوزه هایی مثل حقوق، تجارت و پزشکی ارزش عینی تری دارند). عرضه فارغ التحصیلان بیش از اندازه است. مدرک دکتری طراحی شد که افرادی برای مشاغل دانشگاهی تربیت شوند، اما شمار موقعیت های کاری دارندگان دکتری هیچ نسبتی با شمار فرصت های شغلی موجود ندارد. درعین حال، پیشگامان تجارت درباره کمبود مهارت های بالا گلایه می کنند و می گویند مقاطع دکتری چیزهایی را که لازم است آموزش نمی دهند.

دانشگاه ها دریافته اند که دانشجویان دکتری، نیروی کاری ارزان، با انگیزه بالا و قابل جایگزین هستند. هر چه دانشجویان دکتری بیشتر باشند، دانشگاه ها می توانند پژوهش های بیشتری انجام دهند و در پاره ای از کشورها این افزایش به معنای کادر آموزشی بیشتر با حقوق کمتر است.

در سال های اخیر، دانشجویان دکتری و پرسنل قراردادی معروف به «فوق دکتری» – که یک دانشجو آن را «ورم کردن زننده دانشگاه ها» توصیف می کند – بیشتر پژوهش ها را انجام می دهند. در حوزه مدارک فوق دکتری نیز با عرضه بیش از حد مواجهیم.

این لشکر پژوهشگران دکتری و فوق دکتری با دستمزد پایین، توان پژوهشی دانشگاه ها و به تبع آن، ظرفیت پژوهشی کشورها را تقویت می کند، اما این امر همیشه چیز خوبی نیست. وقتی رسوم و مدها تغییر می کنند، ذهن های درخشان و آموزش دیده هرز می روند.

در امریکا ظهور اتحادیه های دانشجو- استادان در حال تحصیل در دوره دکتری، بازتابی است از فروپاشی یک قرارداد نانوشته میان دانشگاه ها و دانشجویان دوره دکتری: دستمزدی خجالت آور در حال حاضر، برای یک شغل دانشگاهی خوب در آینده.

در پاره ای کشورها، همچون بریتانیا و امریکا دستمزد ناچیز و دورنمای شغلی نامطمئن، در دانشجویان دکتری خارجی نمود پیدا می کند. دانشجویان خارجی تحمل بیشتری در برابر شرایط کاری نامطلوب تر دارند و عرضه کار خارجی ارزان و ماهرانه نیز سطح دستمزدها را پایین نگه می دارد.

طرفداران مدرک دکتری استدلال می کنند این مدرک همچنان ارزشش را دارد، حتی اگر به اشتغال آکادمیک دائمی منجر نشود. اینطور نیست که هر دانشجوی ورودی مقطع دکتری خواهان شغلی آکادمیک باشد و بسیاری از آنان با موفقیت وارد مشاغل بخش خصوصی مثلاً در حوزه پژوهش های صنعتی می شوند. این ادعا درست است، اما نرخ ترک تحصیل در این مقطع، بیانگر آن است که بسیاری از دانشجویان از چنین وضعی ناامید و دلسرد شده اند. در امریکا فقط ۵۷ درصد دانشجویان دکتری ۱۰ سال پس از زمان ثبت نام به مدرک دکتری می رسند. در علوم انسانی که غالب دانشجویان برای تحصیل دکتری شهریه پرداخت می کنند، این نرخ به ۴۹درصد می رسد.

دانشگاهیان با این پرسش مواجهند که آیا مدرک دکتری در مقایسه با شگفتی هایی که در انبوه هنرها و فرهنگ های مختلف موجود در جهان، انتظارشان را می کشد، ارزش دارد؟ آن ها بر این باورند که دانش از دانشگاه ها به جامعه سرازیر می شود و جامعه را پربارتر و سالم تر می کند. شاید این دیدگاه درست باشد، اما باز هم گذراندن مقطع دکتری ممکن است انتخاب بدی باشد.

علایق دانشگاه ها و دانشگاهیان رسمی، همپوشانی چندانی با علایق دانشجویان دکتری ندارد. دانشجویان درخشان تر هر چه بیشتر در دانشگاه ها باقی بمانند، برای دانشگاه ها بهتر است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی باعث کسب امتیازات بیشتر برای دانشگاه و سوابق پژوهشی بیشتر اساتید راهنما می شوند. دانشگاه ها دانشجویان باهوش کارشناسی را دستچین و آنان را به عنوان فارغ التحصیلان بالقوه آماده می کنند.

سازمان هایی که هزینه پژوهش ها را تأمین می کنند، دریافته اند که بسیاری از فارغ التحصیلان دکتری، تبدیل مهارت هایشان را در بازار شغلی، دشوار می یابند. نوشتن گزارش های آزمایشگاهی، ارائه سخنرانی های دانشگاهی و ارائه گزارش های نوشتاری شش ماهه، در کمال شگفتی می تواند در جهانی که در آن دانش فنی باید به سرعت شبیه سازی و به صورتی ساده، به طیف وسیعی از مخاطبان ارائه شود، دردسرساز باشد. امروزه بعضی از دانشگاه ها به دانشجویان دکتری خود دوره هایی از پرورش مهارت های نرم همچون ارتباط و کار تیمی ارائه می کنند که می تواند در بازار کار به دردشان بخورد.

بعضی از گروه ها یا مقامات دانشگاهی، شمار فارغ التحصیلان دکتری را به عنوان نموداری از موفقیت تلقی کرده و برای تولید بیشتر آن رقابت می کنند، اما برای دانشجویان دکتری، این ملاک سنجش بیشتر به درد می خورد که چقدر سریع به شغل می رسند و چه مقدار درآمد خواهند داشت.

در پاره ای از نظام های آموزشی با این استدلال که طول کشیدن زمان تحصیل دکتری بیش از زمان پیش بینی شده باعث شده است وضع دانشجویان بدتر شود، بر دانشگاه هایی که چنین اجازه ای می دهند، جریمه وضع می شود و این باعث افزایش ناگهانی دانشجویانی می شود که دوره شان را تکمیل می کنند.

بسیاری از کسانی که مقطع دکتری را آغاز می کنند، باهوش تر از همکلاسی هایشان هستند و در کارهایی که انجام داده اند، بهترین بوده اند. آن ها جوایز و پاداش ها را نصیب خود و دانشگاهشان می کنند. همانگونه که گروه جدیدی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی امسال در پژوهش خود نشان داده اند، تعداد اندکی از آن ها تمایل دارند سیستمی که وارد آن شده اند، نفع و استفاده دیگران را در نظر بگیرد؛ آن ها معتقدند کار سخت و هوش برای موفقیت در دانشگاه کافی نیست و بسیاری از آن ها فکر می کنند خارج از نظام دانشگاهی بهتر عمل می کنند. شاید آن ها مهارت های پژوهشی خود را برای نگرشی دقیق تر و سختگیرانه تر درباره موقعیت های دانشگاهی دیگر به کار گیرند. کسی باید پایان نامه ای در این باره بنویسد.

نقل از: وب سایت ترجمان / ترجمه: علی کوچکی / مرجع: اکونومیست

منبع :
خبرگزاری ایسنا