روزنامه همشهری نوشت: «با نزدیک شدن به مقطع پایانی فصل، حرف و حدیث های زیادی در مورد احتمال جدایی چند بازیکن از پرسپولیس و استقلال به گوش می رسد. این چند روز و مخصوصا بعد از افشاگری رسانه های قطری، بیشتر حواس ها متوجه باشگاه پرسپولیس بوده؛ جایی که بازیکنانی همچون احمد نوراللهی، محمدحسین کنعانی زادگان، امید عالیشاه، وحید امیری، کمال کامیابی نیا و حتی جلال حسینی با پایان فصل آزاد می شوند. با این حال در استقلال هم تعداد زیادی از نفرات این تیم شرایط مشابه دارند. هم اکنون قرارداد امثال شیخ دیاباته، محمد نادری، فرشید اسماعیلی، حسین حسینی، هروویه میلیچ، مسعود ریگی، ارسلان مطهری و … رو به پایان است و زمزمه هایی در مورد جدایی برخی از این نفرات به گوش می رسد. خواسته هواداران هر دو تیم هم حفظ حداکثری و چه بسا صد درصدی این نفرات است اما از حالا مطمئن باشید ریزش در اردوگاه هر دو تیم قطعی است.

دلیل اول: گذشته چراغ راه آینده است. در فصول گذشته هم بسیاری از ستاره های پرسپولیس و استقلال حاضر به تمدید قرارداد خود نشدند و با وجود اصرار شدید هواداران از این تیم ها رفتند. آن قدر مثال زیاد است که نیازی به ذکر نام وجود ندارد. تنها همین ابتدای فصل جاری علی کریمی بعد از مدت ها مذاکره از تمدید قرارداد با استقلال سر باز زد و راهی لیگ قطر شد. در پرسپولیس هم همین اتفاق برای شجاع خلیل زاده و بشار رسن رخ داد. خب الان چه چیزی نسبت به قبل تفاوت کرده؟ آیا جنس بازیکنان عوض شده؟ مسلما این طور نیست. پس تصور نکنید همه این نفرات خواهند ماند. بعضی از آنها که پیشنهاد چرب دارند می روند.

دلیل دوم: طی روزهای گذشته قیمت ارز با سقوطی دلپذیر همراه بوده اما هر قدر بهای دلار پایین بیاید، باز دستمزد ارزی ارزش بالاتری از پرداختی ریالی خواهد داشت. بازیکن ایرانی به جای این که در پرسپولیس یا استقلال ۵، ۶ یا اصلا ۱۰ میلیارد تومان پول بگیرد و هر لحظه نگران لو رفتن رقم قراردادش و فشار افکار عمومی باشد، از یک تیم قطری ۷۰۰ یا ۸۰۰ هزار دلار دریافت می کند؛ یعنی حول و حوش ۱۵میلیارد تومان. سر وقت هم پولش را می دهند و نگران چیزی هم نیست. خب چرا نباید بروند؟

دلیل سوم: شاید تا یکی، دو سال پیش ول کردن پرسپولیس و استقلال و لبیک گفتن به دلارهای نفتی کمی برای بازیکنان قبح داشت، اما این اتفاق آن قدر تکرار شده که حالا دیگر هواداران هم به موضوع خو گرفته اند. پارسال پرسپولیسی ها هر چه فریاد داشتند بر سر شجاع خلیل زاده کشیدند حالا اما بعضی از آنها به کنعانی زادگان «خدا نگهدار» می گویند! در نتیجه سدها تا حدودی شکسته شده و پرسپولیس و استقلال کار سخت تری برای حفظ ستارگان کلیدی خود خواهند داشت.

منبع :
خبرگزاری ایسنا